Geocaching

Český strakatý pes proniká do světa geocachingu.

Geocaching [anglicky džiokešin, česky geokešink] je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické přijímače GPS. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován českým slovem "kačer", jeho čtyřnohý společník "geopes".

Geocache nebo také cache (foneticky "keš") je většinou označení schránky (občas ale i nějaké jiné události), která se stává obětí lovu "geocacheru".

Travelbug je speciální předmět opatřený oficiálním unikátním kódem, nebo libovolná věc doplněná o kovový identifikační štítek s takovým kódem. Travelbug není předmětem běžné výměny, jako jiné věci umístěné za tímto účelem v cache, ale jeho cílem je putovat od jedné cache k druhé.

GC Travelbug

Geo Dog Ajuška Bonasa Sorbus

S podobnou geo-známkou na krku běhá již od roku 2012 strakatá fenka Ajuška Bonasa Sorbus. A travelbug s její podobiznou krouží od 23. prosince 2012 po světě pod názvem "GC Traveler". Z České republiky se zatím přes Německo a Polsko dostal do Velké Británie. Už má za sebou 6617.7 km. Dne 6. ledna 2015 byl zatím viděn naposledy u anglického města Stoke-on-Trent, v místě, které je prý velmi oblíbené při procházkách se psy. Od té doby nic.


Czech Spotted Dog Come Home

Český strakatý pes se vrací

Jedna z těchto "travelbugs" byla dne 30. listopadu 2013 vyrobena na počest našeho českého strakáče Bylíka a nazvána "Czech Spotted Dog Come Home" neboli "Český strakatý pes se vrací" (podle anglo-americké povídky Lassie Come-Home od Erika Knigtha). Jejím úkolem je vrátit se odkudkoliv domů.

Úkol první: Únik z mrazu Běloruska
Prvním místem, kde byl strakatý cestovatel vypuštěn se dne 15. prosince 2013 stal Ptačí Ostrov uprostřed běloruského Minsku. Neobydlený ostrůvek v Komsomolském Jezeře je součástí Parku Vítězství a "cache" pod chodníčkem je zkonstruována jako hotel pro "travelbugs".

CZECHSKA DOG Der kleine Hund an der Weißen Warte!

Byl se po měsíci pobytu v hotelu vydal přímou cestou na letiště a vzduchem se přemístil na sever Německa. Tam prosmýčil Šlesvicko-Holštýnsko, velkým skokem se přenesl na jih, k Bodamskému jezeru, nakoukl do Rakouska a Švýcarska, zamířil k belgickým hranicim, kde se jeho stopa na dva týdny ztratila, a pak zpátky na sever, do Šlesvicka-Holštýnska. Teprve potom se začal přibližovat k domovu přes Sasko-Anhaltsko, s odskokem do Dortmundu.

Dne 5. prosince 2014 však stopa najednou skončila v největším drážďanském parku Grosser Garten. Dva roky nebylo po našem cestovateli ani vidu ani slechu. Na konci února 2019 se objevila nečekaná novina, že se pejsek objevil v západním cípu Rakouska, opět kousek od Bodamského jezera. Jaká radost! Vydal se pak na jih, až na dohled od lichtenštejnských hranic, kde se 2. června 2019 čtyři měsíce odmlčel, záhy se ozval ze švýcarského St. Gallenu a pak se přiblížil domovu obřím skokem do města Steyr v Horním Rakousku. Pokračoval do Lince a neuvěřitelná náhoda jej přivedla do Českých Budějovic zrovna ve chvíli, kdy jsme tam byli za rodiči. Zpráva aktuálnímu držiteli cestovního pejska a 1. ledna 2020 v 18:20 po novoročním ohňostroji nad soutokem Vltavy a Malše jsme u plaveckého stadionu převzali dlouho očekávaného kamaráda. Teď už jen cesta do Jílového u Prahy a úkol vrátit se z běloruskeho mrazu je splněn.

Nacestoval 5581 km, podíval se do čtyř evropských států a teď už sedi na poličce doma v obývacím pokoji. Bylovu cestu mužete vidět na stránkách Geocaching.com.

Czech Spotted Dog Come Home II

Český strakatý pes se vrací II

Druhý psí dobrodruh byl nalezen 13. března 2016 v pražské vietnamské tržnici Sapa. Měl srdíčko na prsou, štěkal a svítil. Po týdnu dostal svou geocachingovou psí známku "Czech Spotted Dog Come Home II" a vyhlížel svůj první výsadek.

Úkol první: Spirituální cesta z Bali
Dočkal se krátce po poledni 12. října 2017 ve městě Ubud na ostrově Bali. Ale že bude cesta až tak spirituální jsme nečekali. Psík se pravděpodobně rozpustil v nirváně ihned po našem odchodu. Čtyři měsíce poté přišla zpráva, že ve schránce není, a neobjevil se zatím ani na žádném jiném místě planety. Záhada...


Geocaching mmaaoo profile Zpět na hlavní stránku